کسب و کار روستایی

در ابتدا بیاید یک تعریف از کسب و کار روستایی داشته باشیم. به فعالیت های تجاری انجام شده در روستا کسب و کار روستایی می‌گویند.تعریف ساده ای بود. اما یک مثال هم برای بهتر شدن مطلب میگویم. پروش ماهی یک فعالیت تجاری است و زمانی که افراد کار را در روستا انجام می‌دهند یک کسب و کار را شروع کرده اند. کسب و کار روستایی شامل فعالیت های گوناگونی می‌شود و حتی میتوان گفت این کسب و کارها با کارآفرینی در یک راستا قرادارند. افرادی که در روستامشغول به فعالیت تجاری می‌شئند به دلیل جمعیت کمروستایی بین گرو های ۱۰ تا۲۰ نفری تقسیم میشوند.

برای آشناشدن بیشتر شما با کسب و کارهای روستایی چند فعالیت آن ها باهم مرور می‌کنیم.
۱:کشاورزی که از فعلینت های عمده محسوب میشود.
۲: باغداری
۳:پروش ماهی
۴:دامداری
بعد از مرور لیست باید گفت این بخش کوچکی از فعالیت های کسب و کارهای روستایی می باشد .در سال های اخیر روستاییان به فعالییت هاهی پر سودتر رو آوردند مثال های زیادی وجود دارد .نمونه |آن فردی است که به گردشگران خارجی چادرهای عشایر اجاره میدهد. یا روستاهایی که از زیبایی خدادی منطقه خود بهره بردن و روستا رابه منطقه گردشگری تبدیل کردن. افراد دیگری به هنرهای قدیمی دستی که در روستا تولید می شده روی آوردن و با تولید دوباره آنها رونق خوبی به کسب و کار خودداده اند.

اهمیت کسب و کار روستایی

کار در روستاها از اهمیت فراوانی برخوردار است.یکی از ساده ترین دلایل کم شدن نرخ مهاجرت روستاییان به شهر ها می باشد. با نگاهی ساده متونجه این موضوع می ‌توان شد که مهاجرت روستاییان ضربه سختی به اقتصاد کشور وارد میکند. بیاید با یک مثال ساده این موضوع را بررسی کنیم.
خانواده‌ی روستایی تصمیمی می‌گیرد به شهر مهاجرت کند.زمین خود را رها کرده و برای همیشه به شهر می‌آید. فرزندان آن شخص هم در شهر بزرگ می شوند. تا اینجا به نظر مشکلی وجود ندارد.اما به لیست زیر دقت بفرمایید
۱: زمین آن شخص روستایی محصول تولید نمی‌کند که باعث کم تر شدن تولیدات کشاورزی کشور می‌شود.
۲:فرزندان آن شخص به دلیل ساکن شدن در شهر هیچ وقت کشاورزی را یاد نمی گیرند.
۳:درآینده زمین های کشاورژی بیشتری از طرف این خانواده به وجود نمی آید

اگر در روستاها شرایط به خوبی فراهم شود.کسب و کارهای روستایی به خوبی توانایی ایجاد رونق اقتصادی را فراهم میکند. مطمئنن با رونق کسب و کار روستایی نرخ بیکاری کاهش چشمگیر خواهد داشت.مهاجرت به شهرها کم خواهد شد. – و البته باعث شناسایی، جذب وشکوفایی استعدادهای روستاییان به منظور توسعه پایدار جامعه روستایی خواهد شد.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط