کسب و کارخانگی

کسب و کارخانگی چیست ؟
بیاید از چند تعریف برای کسب و کار خانگی یا همان home business استفاده کنیم.
تعریف اول: آن دسته از فعالیتهایی است که توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل گرفته و منجر به تولید خدمت و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می‌شود کسب و کارهای خانگی اغلب داخل تجارتهای خیلی کوچک جای می‌گیرند و به طور معمول برای نامیدن فعالیت تجاری که در درجه اول در محل سکونت و یا محل مسکونی قرار دارد و یا متمرکز در خانه است، استفاده می‌شود. به علاوه اغلب مالک یا مالکان کسب و کار خانگی، در محل قرار گرفتن کسب و کار ساکن هستند.

تعریف دوم : به هر فعالیت اقتصادی که در محل سکونت شخصی که با استفاده از وسایل و امکانات منزل راه اندازی شود کسب و کار خانگی می گویند.

تعریف سوم : کسب و کار خانگی home business به آن بخشی از کسب و کارها گفته می شود که ممکن است لزوماً مشارکت همه اعضای خانواده را در بر نداشته و صرفاً یک یا چند نفر از اعضای خانواده در آن به فعالیت اقتصادی مشغول باشند. از نظر ILO سازمان بین المللی کار موقعیت مکانی یعنی وجود کسب و کار در منزل معیار تلقی نمودن آن به عنوان مشاغل خانگی است.

کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی

چراکسب و کارهای خانگی اهمیت دارند ؟
دلیل اول
اگرچه این نوع کسب و کارها اغلب جزو بخش پنهان و غیررسمی اقتصاد هستند، اما نقش قابل توجهی در ثروت و رشد اقتصادی یک جامعه و توسعه سرمایه اجتماعی آن دارند. چنانچه به زعم برخی اندیشمندان، فرصتهای کسب و کار خانگی باعث خود اشتغالی در راستای رفع کاستیها و تأمین نیازهای محلی یک اقتصاد شده و راه را برای توسعه پایدار اقتصادی هموار می‌کند

دلیل دوم

امروزه کسب و کارخانگی ازبخش های حیاتی و ضروری فعالیت های اقتصادی کشورهای پیشرفته محسوب می‌شون. کسب و کار خانگی از نظر ایجاد شغل نوآوری در عرضه محصول یا خدمات .موجب تنوع و دگرگونی زیاددر اجتماع و اقتصاد درهرکشور می شوند. همچنین برای جوانان .کسب و کارهای خانگی نقطعه شروع مناسبی برای راه اندازی کسب و کار شخصی است.زیراراه اندازی آن در مقایسه بادیگر انواع کسب و کار ساده و آسان است.به عنوان نمونه شما با یک دستگاه رایانه. یک خط تلفن یک کسب و کار آنلاین راه بیندازید و کار ها و خدمات مختلفی را به مردم عذضه و از این راه برای خود کسب درآمد کنید.

از سابقه کسب و کارهای خانگی چه میدانید
کار از خانه قدمت دیرینه‌ای دارد. شاید بتوان گفت که پیشینه آن به ظهور مفهوم خانه و یکجانشینی انسان باز می‌گردد. بخش اعظم فعالیتهای اقتصادی مردمان قبل از عصر صنعتی شدن در خانه‌ها و محل زندگیشان انجام می‌شد و خلط مفهوم خانه و کسب و کار مفهوم غریبی نبوده است. کسب و کار خانگی در جوامع سنتی و کشاورزی بیشتر متداول بوده است. اما پس از انقلاب صنعتی به دلیل مرزی که بین محل کار و خانه کشیده شد، اهمیت آن کاهش یافت با انقلاب صنعتی و گسترش نظام کارخانه‌ای رفته رفته مرز میان خانه و محل کار پر رنگ تر شد، به طوری که مراکز صنعتی و تجاری به عنوان محلی برای فعالیت اقتصادی و خانه به کانونی گرم و آرام بخش برای مردمان خسته از کار روزانه در این مراکز تبدیل شد. وقوع یک شوک اقتصادی در اثر بحران انرژی اپک در سال ۱۹۷۳باعث شد که توجه‌های دوباره نسبت به خانه به عنوان محل کار جلب شود.

کسب و کارهاى خانگى در ایران سابقه دیرینه دارند. بسیارى از صنایع دستى که امروزه هم وجود دارند، در منازل و محل سکونت افراد تولید می‌شده‌اند. به طور کلى کسب و کار خانگى پدیده جدیدى نیست، بلکه در نتیجه تغییرات و تحولاتى که در فعالیت‌های اقتصادى – اجتماعى امروز به وجود آمده به آن توجه بیشترى شده است و این نوع کسب و کارها روز به روز گسترش و توسعه می‌یابند.

مزایای کسب و کار خانگی

۱ – آزادی و استقلال عمل بیشتر .
۲-ساعات کار انعطاف پذیر .
۳-ایجاد تعادل و موازنه بیشتر بین کار و زندگی .
۴-پایین بودن هزینه راه اندازی
۵-پایین بودن میزان ریسک .
۶-امکان گرا کردن پاره وقت .
۷-داشتن فرصت و زمان بیشتر .
۸-تناسب با ویژگی جسمی افراد معلول و کم توان .
۹-تناسب با اقشار مختلف .
۱۰-احساس راحتی بیشتر .
۱۱-بالا رفتن بازدهی به علت مشارکت سایر اعضاء خانواده .
۱۲-استفاده از کوچک‌ترین فرصت‌ها برای ادامه کار .
۱۳-عدم نیاز به اجاره مغازه و در نهایت کمتر شدن هزینه‌های اولیه برای آغاز کسب و کار .
۱۴-معافیت مالیاتی، معافیت از تغییرات کاربری و عوارض شهرداری

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط