نگاهی به فرایند روبه رشد مناسبات تجاری ایران و ترکیه

حجم مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در ۱۰ ماه اول سالجاری میلادی با بیش از ۱۹۷ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال گذشته به هشت میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار رسید و می رود افت سال گذشته ناشی از بحران مالی جهان را تا حد زیادی تلافی کند.

به گزارش ایرنا، حجم مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه که سال گذشته تحت تاثیر بحران مالی جهانی و تغییرات در قیمتهای انرژی در بازارهای جهانی نزدیک به ۴۷ درصد افت داشت، در فرایند تلافی است و می رود امسال به ۱۰ میلیارد دلار برسد.
بررسی خبرنگار ایرنا از آمار موسسه آمار دولتی ترکیه که به تازگی انتشار یافت، نشان می دهد، فرایند روبه رشدی که از اواخر سال گذشته میلادی در مبادلات بازرگانی دوکشور شروع شده، همچنان ادامه دارد و میانگین رشد بالاتری در مقایسه با کل مبادلات بازرگانی ترکیه با سایر کشورها دارد.
حجم بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در سال ۲۰۰۹ میلادی با ۹۴/۴۶ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۰۸ به پنج میلیارد و ۴۲۶ میلیون و ۸۸۳ هزار دلار رسیده بود.
فقط در ماه نوامبر سالجاری حجم مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه با بیش از دو برابر افزایش نسبت به نوامبر سال گذشته به یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون و ۶۱۸ هزار دلار رسید.
این رقم در نوامبر سال گذشته ۵۴۶ میلیون و ۳۷۴ هزار دلار بود. صادرات ترکیه به ایران در ماه نوامبر امسال نسبت به نوامبر گذشته ۸/۷۹ درصد افزایش یافته و از ۴۵۰/۱۹۳ میلیون دلار به ۸۰۶/۳۴۷ میلیون دلار رسید.
در مقابل واردات ترکیه از جمهوری اسلامی ایران در همین ماه با ۱/۱۱۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته از ۹۲۴/۳۵۲ میلیون دلار به ۸۱۲/۷۶۲ میلیون دلار رسید.
به همین ترتیب در ۱۰ ماه امسال نیز حجم تجارت ایران و ترکیه با ۱۵۳/۱۹۷ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل از چهار میلیارد و ۰۹۳/۲۸۸ میلیون دلار به هشت میلیارد و ۱۴۵/۴۵۴ میلیون دلار رسید.
در ۱۰ ماه اول سالجاری میلادی صادرات ترکیه به جمهوری اسلامی ایران با ۶/۴۴ درصد افزایش از یک میلیارد و ۶۷۲/۶۱۱ میلیون دلار به دو میلیارد و ۸۷۸/۳۳۰ میلیون دلار رسید.
در مقابل واردات ترکیه از جمهوری اسلامی ایران در همین دوره با ۸/۱۲۸ درصد افزایش از دو میلیارد و ۴۲۱/۶۷۶ میلیون دلار به شش میلیارد و ۲۶۷/۱۲۳ میلیون دلار رسید.
حجم بازرگانی خارجی ترکیه در ماه اکتبر (مهر – آبان) امسال در مقایسه با اکتبر سال گذشته بیش از ۷۱/۲۳ درصد افزایش یافت و به ۲۸ میلیارد و ۲۹۲ میلیون دلار رسید.
در ماه اکتبر صادرات ترکیه با ۸/۸ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته از ۱۰ میلیارد و ۹۶ میلیون دلار به ۱۲ میلیارد و ۷۷۳ میلیون دلار و واردات این کشور نیز با ۵/۳۵ درصد افزایش از ۱۰ میلیارد و ۹۸۲ میلیون دلار به ۱۷ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسید.
براساس همین آمار در دوره ژانویه تا ماه اکتبر سال جاری میلادی صادرات ترکیه با ۴/۱۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۹۲ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار و واردات این کشور با ۵/۳۰ درصد افزایش به ۱۴۷ میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار رسید تا حجم بازرگانی خارجی این کشور با رشدی برابر ۳۵/۲۲ درصد به ۲۴۰ میلیارد و ۵۳۰ میلیون دلار برسد.
در ۱۰ ماه اول سالجاری میلادی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از شرکای مهم تجاری ترکیه سهمی برابر ۱/۴ درصد در کل واردات و ۵/۲ درصد در کل صادرات ترکیه را به خود اختصاص داد.
این موضوع نشان می دهد در صورتی که دست اندرکاران امور اقتصادی ایران و ترکیه تلاش بیشتری را برای ایجاد تسهیلات لازم به خصوص در امر ترخیص و گمرکات کالا در مرزهای زمینی انجام دهند و نسبت به حذف تشریفات زائد اقدام کرده و برای ایجاد زیرساختهای حمل کالا از قبیل راه و ترابری برنامه مدون سالیانه ای را تنظیم کنند به زودی می توان شاهد یک جهش بزرگ در تجارت دو کشور بزرگ منطقه بود .

Post source : www.irna.ir/

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط