مفاهیم مدیریت دانش قسمت اول

مفاهیم مدیریت دانش

برای اولین بار یک شرکت سوئدی فعال در زمینه های خدمات مالی به نام اسکاندیا در سال ۱۹۹۴ به بررسی موضوع مدیریت دانش پرداخت. دلیل این گزارش تلاش این شرکت به منظور دست یابی به روشی برای ارزیابی سرمایه های فکری و ارزش دانش آن بود.

دانش در هر سازمانی یک سرمایه و دارایی با ارزش است که نیازمند مدیریت صحیح، رشد و بهره برداری است. باید توجه داشت که مهم ترین منابع اقتصادی یک سازمان ابزار ها و منابع طبیعی و نیروی کار آن نیست، بلکه دانش آن سازمان است که مستلزم مدیریت دانش میباشد.

امروزه بسیاری از مدیران و سرمایه داران به این نتیجه رسیده اندکه مهم ترین سلاح برای کسب و کار هایشان دانش است به خصوص دانشی که مبتنی بر اطلاعات باشد. دانش سازمانی برای سازمان های مختلف تا حدی دارای اهمیت است که به به رقابت میان کسب و کار های مختلف معنا و مفهوم می بخشد. خرد سازمانی اصطلاحی مترادف با واژه ی دانش سازمانی است.

یک مدیر باید بتواند دانش سازمانی خود را به موفقیت های بزرگ، رشدی پایدار و بالا بردن منافع تبدیل کند که نیازمندبه مدیریت دانش است. در این راستا مدیران انواع کسب و کار ها به خصوص کسب و کار های آنلاین از فناوری اطلاعات این انتظار را دارند که ابزاری برا آن ها فراهم کند تا بتواند به راحتی اطلاعات را جمع آوری کرده، ساماندهی، پالایش و توزیع کند.

تقریبا تکیه ی بسیاری از مدیران برای مدیریت امور به ابزار های فناوری اطلاعات است چرا که به راحتی می تواند اطلاعات آن ها را به دانش تبدیل کرده و د ر اختیارشان قرار دهد. به طور کلی مدیران به دلیل استفاده از همین ابزار هاست که به فناوری اطلاعات وابسته و به نوعی مدیون هستند.

اینکه مدیری ادعا کند که از فراوانی اطلاعات بسیاری برخوردار است به معنی دانش زیاد آن سازمان نیست بلکه حتی این فراوانی اطلاعات می تواند باعث اغتشاش شود. قطعا تبدیل داده ها و اطلاعات به دانش سازمانی نیز نیازمند بستری مناسب برای تفسیر و استقرار آن در سازمان می باشد.

انواع دانش :

۱دانش صریح یا کانونی ( Explicit/Focal Knowledge ): دانشی که ضبط، ذخیره و انتقال می یابد.

۲دانش ضمنی یادرونی ( Tacit/Implicit Knowledge ):دانشی که در ابتدا یاد گرفته شده، سپس یاد داده می شود و در نهایت منتقل می شود.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط