مفاهیم مدیریت دانش قسمت دوم

مفاهیم مدیریت دانش قسمت دوم

در ادامه ی مبحث مربوط به مدیریت پروژه، در مطلب قبلی به مفاهیمی اولیه از مدیریت دانش, پرداخته و آموختیم که صرف داشتن اطلاعات بسیار دلیل بر دانش سازمانی بسیار نیست و لازم است برای تبدیل شدن این اطلاعات به دانش سازمانی علاوه بر استفاده از ابزار های فناوری اطلاعات، بستر مناسبی هم برای استقرار و انتقال این دانش در سازمان فراهم آید.

مدیریت دانش

شیوه ای است برای شناسایی و در اختیار گرفتن اطلاعات و سپس ساماندهی و پردازش آن ها در جهت ایجاد دانش. که بعد از خلق این دانش، توزیع شده و به کار گرفته می شودتا دانش بیشتری تولید شود.

فرآیند دانش

فرآیند دانش شامل تمامی مراحلی است که اطلاعات و داده های یک سازمان و کسب و کار را به دانش تبدیل می کند که به طور خلاصه شامل مراحل زیر است:

۱-  در اختیار گیری و مستند کردن داده ها و اطلاعات اولیه

۲- ایجاد یک بانک اطلاعاتی برای ذخیره سازی داده ها

۳-  پردازش داده ها و اطلاعات خام و تبدیل آن ها به دانش سازمانی مورد نظر درخصوص مدیریت دانش

۴-  انتقال و اشتراک و آموزش این دانش

که این مرحله ی آخر، خود شامل دو حالت است:

۴-۱-  انتقال به شکل فعال : شامل برنامه ها و دوره های آموزشی و … می شود.

۴-۲-  انتقال به شکل منفعل : که دانش در مخزنی ذخیره می شود تا کاربران از آن استفاده کنند.

نوناکا و تاکه اوچی (۱۹۹۵) برای تبدیل دانش ۴ مرحله را در نظر می گیرند :

۱- جامعه پذیری ( Socialization ): این نوع از تبدیل همان تبدیل ضمنی به ضمنی دانش است که ناشی از انتقال تجربیات و تقلید و تمرین است. در این روش نوع تعلیم از طریق شرکت در همایش ها و کنفرانس ها و … صورت می گیرد. یعنی همان انتقال از فردی به فرد یا افرادی دیگر.

۲- بیرونی سازی ( Extranalization ): تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح. در این روش به طور صریح دانشی بیان و اظهار می شود. مثل تهیه ی یک گزارش یا ساخت یک مستند.

۳- انتشارسازی ( Dissemination ): تبدیل دانش صریح به دانش صریح. این تبدیل توسط دارندگان دانش صورت گرفته و باعث انتشار سریع تر و بکار گیری بیشتر دانش در یک سازمان می شود.

۴- درونی سازی ( Internalization ): تبدیل دانش صریح به ضمنی. این روش به کارکنان این امکان را می دهد که دانش سازمانی را در رفتار و گقتار خود ادغام کرده و در رویارویی با مشکلاتی که در رفع آن ها به دانش نیاز است از آن به خوبی استفاده کنند.

 

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط