مفاهیم اولیه کسب و کار

شاید بارها برای شما اتفاق افتاده باشد که بگویید معنای واقعی کسب و کار چیست ؟ دوستان خوبم اگر موافق باشید پیچیدگی ها رو کنار بگزاریم و خیلی ساده توضیح بدهیم. کسب و کار به معنای ساده هر کار یا فعالیتی که بارها تکرار شود و به سود مالی منجر شود را می گویند. شایدبگویید مفهوم ندارد یا سخت است. اشکال ندارد برای شما باز هم ساده تر می‌گویم.

مفاهیم اولیه کسب و کار

مفاهیم اولیه کسب و کار

فرض کنید شما یک باغ گیلاس دارید و تمامه درختان باغ شما سرسبز و پر از گیلاس های شیرین و آبدار است. شما هر روز صبح تا وقت ظهر گیلاس های قرمز وشیرین را می چینید و به بازار می برید. در بازار گیلاس های را که از قبل در صندوق های سبز رنگ زیبا گذاشتید. می فروشید و برای هر صندوق پول دریافت می کنید. شما هرروز این کار را انجام می دهید. تبریک می گویم شما یک کسب و کار دارید. به همین سادگی.

شما گیلاس های شیرین و قرمز رنگ را
۱:تولید کردید.(به یه گیلاس قرمز فکر کنید)
۲:انتقال دادید.(الان تعداد بالایی سبد سبزرنگ گیلاس در حال انتقال به شهر هستند)
۳:معامله کردید.(شما در ایم مرحله ی زیبا چک پول های پنجاه هزار تومانی خود را می‌شمارید)
۴:معامله را تکرار کردید.(شما بارها این روند زیبا را تکرار می‌کنید)
۵:سود بدست آوردید.(با سود خو اززندگی لذت می‌برید)

به همین سادگی بود. لطفا کسب و کار را پیچیده نکنید و همواره مثال باغ گیلاس شیرین و قرمزرنگ به یاد داشته باشید. دوستان عزیز به یاد داشته باشین فقط فروش کالا را کسب و کار نمی گویند. وقتی شما خدمات  می دهید یا خدمات می‌گیرید مثل :سلمانی رفتن و کوتاه کردن مو. بیمه کردن ماشین و مشاوره پزشکی. وارد یک کسب و کار شدید. پس خدمات هم جزئی ازکسب و کار حساب می شود و مشاغل خدماتی هرکدام یک کسب و کار هستند.
تا اینجا متوجه شدیم کسب و کار چه معنایی می‌دهد. شاید برای شما سئوال پیش بیایدکه اگر شما فردا به خیابان بروید و یک بسته خودکار بخرید و سپس اقدام به فروش کنید آیا شما یک کسب و کار دارید؟
جواب من به شما یک نه درست و حسابی است. اگر شما هر روز این کار را تکرارکنید آنوقت می‌شود گفت یک کسب و کار دارید. کسب و کار یک روند منظم می‌باشد. مثله یک رودخانه روان و جاری با یک روند منظم حرکتی. (می توانید رودخوانه ی بزرگ نیل راتصورکنید)
پس یادمان باشد

۱:اگرتولید می‌کنیم . ما یک کسب و کار داریم (مثال : کاشت گندم)
۲:اگرخیلی ساده کالایی می‌فروشیم ما یک کسب و کار داریم.(مثال :فروش قطعات کامپیوتر)
۳:اگر خدمات می‌دهیم ما یک کسب و کارداریم.(مشاور یا روانشناس)

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط