مدل های تجارت الکترونیک

ایجاد یک تجارت الکترونیک، درواقع با ایجاد و توسعه یک سایت تجارت الکترونیک، مرتبط است. اولین قدم در توسعه سایت تجارت الکترونیک، شناخت مدل های تجارت الکترونیک است. وابسه به بخش های درگیر در تجارت الکترونیک، تجارت الکترونیک به ۸ دسته تقسیم می شود. که ۴ مدل نخست آن، به عنوان پایه و اساس تجارت الکترونیک شناحته می شود:
• بنگاه به بنگاه B2B
• بنگاه به مشتری B2C
• مشتری به مشتری C2C
• مشتری به بنگاه C2B
• بنگاه به دولت B2G
• دولت به بنگاه G2B
• دولت به شهروندان G2C
بنگاه به بنگاه B2B
مدل B2B با تراکنش های الکترونیکی مربوط به سفارش، خرید و همچنین وظایف اداری بین بخش ها می باشد. این مدل شامل تجارت امور نیز می باشد، مانند کمک های کسب و کار، خدمات حرفه ای، ساخت و تمام ارتباطات فروش. برخی اوقات در مدل B2B، کسب و کار ممکن است بین چندین شرکت باشد، هیچ کدام احتیاج به هیچ گونه موجودیت فیزیکی ندارند. در بعضی موارد، شرکت ها فقط از طریق اینترنت باهم در ارتباطند.

مدل های تجارت الکترونیک

مدل های تجارت الکترونیک

یک نمونه فرضی را در نظر بگیرید؛ شرکت ABC، قطعات اتومبیل را به شرکت XYZ، که یک کارگاه مونتاژ می باشد، می فروشد، و سپس اتومبیل را به مشتری می فروشند. شرکت XYZ از طریق وب سایت با شرکت ABC ارتباط برقرار می کند و اطلاعات مورد نیاز را از شرکت دریافت نموده سپس از طریق اینترنت، محصولات مورد نیاز برای مونتاژ را سفارش می دهد. پس از اینکه شرکت ABC سفارشات را دریافت می کند، پس از تایید، قیمیتی را با شرکت XYZ توافق می نمایند که شرکت مذکور می تواند قبل یا بعد از دریافت محصول، طبق توافق، بپردازد.
مزیت های مدل B2B:
– می تواند به طور موثر، حرکات زنجیره تامین، ساخت و تولید محصولات را در نظر بگیرد.
– می تواند به طور خودکار، فرآیند ارسال درست و سریع محصول و خدمات را در نظر گیرد.
مدل B2B، طبق پیش بینی، در سال های اخیر تبدیل به ارزشمندترین بخش در صنعت تبدیل می شود. بر این اساس، پر رونق ترین بخش در تجارت الکترونیک نیز، مدل B2B می باشد.
بنگاه به مشتری B2C
مدل B2C، تراکنش بین بنگاه سازماندهی شده و مشتری را در نظر دارد. این مدل بر هر نوع بنگاه اقتصادی که محصولات و خدمات خود را به مشتریان، از طریق اینترنت می فروشد، قابل اجراست. این وب سایت ها، نشان دهنده ی اطلاعات محصولات به وسیله کاتالوگ های آنلاین و فروشگاه ها از طریق دیتابیس های اینترنتی می باشد. مدل B2C علاوه بر جمع آوری آنلاین خدمات، شامل گردش خدمات و اطلاعات درست در مورد خدمات نیز می باشد.
در مورد مثالی فرضی، در مورد فروش محصولی از طریق بنگاه به مشتری، فروشگاه LMN را در نظر بگیرید. این شرکت از طریق وب سایتی، محصولات خود را به نمایش و فروش گذاشته است. در کاتالوگ هایی آنلاین تمام اطلاعات مورد نیاز مشتری را، به صورت طبقه بندی در سایت قرار داده است. حال مشتری، از طریق کاتالوگ محصولی را برای خرید انتخاب می کند، سپس اطلاعات جزئی، مربوط به قیمت، دسترسی، تخفیف و … را از طریق کاتالوگ بررسی می نماید. در آخر، زمانی که خریدار تصمیم به خرید گرفت، سفارشی برای محصول در سایت قرار می دهد. در فرم سفارش، خریدار باید اطلاعات فردی و اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را وارد کند. بعد از ارزیابی اطلاعات حساب شما، شرکت سفارش شما را به اجرا می گذارد. به این طریق مدل B2C در ارتباط با تراکنش های بین بنگاه و مشتری می باشد.
در مدل B2C در تجارت الکترونیک، باید بیشتر بر امنیت سایت تمرکز داشت چرا که مشتری، اطلاعات شخصی و کارت اعتباری خود را در آن وارد می کند. به علاوه، مشتری باید اطمینان داشته باشد که اطلاعات وارد شده، در دیتابیسی امن وارد شده و فقط از طریق بنگاه، برای خرید مورد نظر، استفاده می شود. این تنها دلیلی می باشد که مدل B2C آنچنانی در سال های اخیر فراگیر نشده است. برای سازماندهی بنگاه اقتصادی، ایجاد سایتی امن که بتواند اطلاعات مشتری را گارانتی کند، بسیاز ضروری است.
مشتری به مشتری C2C
مدل C2C، تراکنش های بین مشتریان را در نظر دارد. در اینجا، یک مشتری محصولی را مستقیما به مشتری دیگر می فروشد. eBay و سایت های معروف دیگر، مثال هایی برای وب سایت های فروش آنلاین است که مشتریان را برای تبلیغ و فروش محصولات خود به صورت آنلاین به مشتری دیگر، راهنمایی می کند. در هر صورت، برای هر دو نفر فروشنده و خریدار الزامی است که در این سایت های فروش، ثبت نام کنند. تا زمانی که فروشنده، برای فروش محصول خود درصدی را برای این سایت ها قرار می دهد، خریدار لازم نیست درصدی به سایت بپردازد. کار این سایت در اصل، ایجاد ارتباط بین فروشنده و خریداری می باشد که هردو تقش مشتری را در جامعه دارند.
زمانی که مشتری برنامه فروش محصولات خود را به مشتریان دیگر از طریق سایت eBay دارد، در اولین مرحله باید با سایت eBay ارتباط برقرار کند، که امروزه این کار بسیار آسان شده است. سپس فروشنده می تواند محصول خود را در سایت قرار دهد و درصدی نیز به سایت eBay بدهد. از طرفی هر فردی که به چنین محصولی نیاز داشته باشد، با جستجو در این سات می تواند آن را پیدا کند. سپس سفارشی برای آن محصول در سایت eBay قرار دهد. سایت مذکور سفارش و قیمت را به فروشنده انتقال می دهد در نتیجه فروشنده محصول را برای خریدار ارسال می کند. در این نوع تراکنش، ارتباطات باید سازماندهی شده باشد که این ارتباطات از طریق سایت های مرتبط، سازماندهی می شود.
مشتری به بنگاه C2B
مدل C2B تراکنش های یک طرفه بین مشتری و بنگاه را در نظر دارد. این مدل مانند مدل B2C است، با این تفاوت که در ایت مورد مشتری، فروشنده است و بنگاه اقتصادی، خریدار. در این نوع از تراکنش، مشتری در مورد قیمت محصولی خاص، به جای تهیه کننده تصمیم می گیرد. این دسته، شامل شخصی می شود که محصولات و خدمات را به سازمان می فروشد. برای مثال سایت www.monster.com وب سایتی است که مشتریان می توانند اطلاعاتی در مورد خدماتی که می توانند انجام دهند، از طریق ارسال یک پست، ارائه دهند. هر بنگاه اقتصادی که نسبت به خدمات شخصی علاقه مند شده باشد، می تواند با او ارتباط برقرار کرده و در صورت مناسب بودن، او را استخدام کند.
بنگاه به دولت B2G
مدل B2G گونه ای از مدل B2B می باشد. بعضی از وب سایت ها از طریق دولت، به معرفی و ارائه اطلاعات بنگاه های اقتصادی مختلف می پردازند. بعضی از این وب سایت ها از طریق خود دولت راه اندازی شده است تا بنگاه های اقتصادی معتبر از نظر دولت معرفی شوند تا بنگاه های اقتصادی مرتبط با دولت بتوانند با آنها ارتباط برقرار کرده و خرید کنند.
دولت به بنگاه G2B
بنگاه از طریق مدل G2B برای برقرای ارتباط با بنگاه های اقتصادی تلاش می کنند. برای مثال، دولت قصد ساخت یک ساختمان را دارد. به این منظور، دولت مناقصه ای برگزار می کند تا پیمان کاری پیدا کند. دولت از طریق اینترنت با استفاده از مدل G2B این فرآیند را اجرا می نماید.
دولت به شهروندان G2C
دولت با استفاده از مدل G2C، وبسایتی برای ارتباط با مشتریان طراحی می کند. این وبسایت ها مزایده های دولت مانند وسیله نقلیه، ماشین آلات و هر نوع ماده ی اولیه دیگری را پشتیبانی می کند. بعضی از وب سایت ها خدماتی مانند ثبت اسناد تولد، ازدواج و مرگ را نیز فراهم می کند. هدف اصلی وبسایت G2C کاهش اتلاف وقت مردم برای درخواست خدمت های گوناگون دولت است.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط