طرح توجیهی چیست

طرح توجیهی چیست

شاید شما باعنوان طرح توجیهی که امروزه زیاد در بانک ها، موسسات و ادارات مختلف شنیده می شود برخورد کرده باشید. اینکه طرح توجیهی چیست وچگونه برای رفع نیاز باید آن را تدوین کنید بسیار مهم است.

طرح توجیهی چیست؟ طرح توجیهی پیش نویس و نقطه شروع برای انجام پروژه جهت راه اندازی، گسترش و یا کسب وام و امتیازات مالی است که به نویسنده طرح تعلق خواهد گرفت. طرح توجیهی متن از پیش تعیین شده همراه با مطالعات کامل از جنبه مالی و هم از جنبه اقتصادی است که تمام جوانب پروژه را در برمی گیرد. طرح های توجیهی دارای انواع و اقسام گوناگونی هستند و در غالب و محتوا تقریبا دارای یک فرمت یکسان می باشند و در بعضی قسمت ها با توجه به هدف و نوع امتیازی که کسب خواهند کرد تفاوت در جزئیات وجود خواهد داشت.

انحصاری بودن یک طرح توجیهی بسته به نوع آن متفاوت است اینکه طرح توجیهی را برای یک مکان با ظرفیت و اجرای محدود قراراست تنظیم شود و یا جهت در خواست مالی و جذب سرمایه گذار نگارش می گردد در محتواگذاری تغییر می کند و در تمامی این موارد لزوم مشاوره مدیریت حس می گردد. طرح های توجیهی ممکن است جهت بدست آوردن مجوز و پروانه بهره برداری از ادارات و موسسات دولتی (مثل جهاد کشاورزی جهت جواز تاسیس گلخانه  و.. .) و یا برای بدست آوردن و کسب امتیاز مالی( مثل وام از یک بانک  و یا جذب سرمایه گذار )تدوین می گردد. البته در نظر داشته باشید بیشتر طرح های توجیهی جهت به دست آوردن امتیازات مالی نوشته می شود و در نظر داشته باشید متقاضیان زیادی برای بدست آوردن این امتیازات تلاش می کنند بنابراین لزوم نوشتن طرح های سنجیده شده به شکل رقابتی حس می شود. طرح توجیهی علاوه براینکه بایداز هرگونه ایراد و خطایی دور باشد و باید حالت رقابتی خود را حفظ کرده و به شکل شفاف و روان تدوین و نگارش گردد. بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی و تحلیلی مانند کامفار در تدوین بخش های مالی بسیار مهم است و باعث بهبود کیفیت طرح خواهد شد. مشاوره مدیریت شده در نگارش یک طرح توجیهی بسیار مهم است و مطمئنا باعث خواهد شما سریعتر به هدف خود یعنی کسب امتیازات لازمه از تدوین طرح توجیهی دست پیدا کنید.

در نظر داشته باشید برخی طرح های توجیهی فنی و اقتصادی منحصرا به وسیله و مشاوره کارگروه هایی که مورد تایید سازمان و ارگان  پذیرنده هستند صورت می گیرد و تاییده نهایی فقط در آن صورت به طرح توجیهی شما داده خواهد شد. بنابراین استفاده از این کارگروه و خود شما به عنوان مشاوره مدیریت طرح  می تواند باعث پیشبرد کارها گردد.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط