طرح توجیهی فنی

طرح توجیهی فنی یکی از اولین مطالعاتی است که باید پس از تعیین پروژه انجام شود. در پروژه‌های بزرگ سازمان مهندسین مشاوری هستند که دارای تعداد زیادی از مهندسین و تکنسین‌های فنی برای انجام مطالعات پروژه هستند.

طرح توجیهی فنی

طرح توجیهی فنی

در پروژه‌های کشاورزی (که به عنوان مثال این مبحث انتخاب شده است) که تامین منابع مالی آن توسط شرکت‌های اعتباری محلی کشاورزی انجام می‌گیرد، کارکنان فنی متشکل از مهندسین متخصص کشاورزی، مهندسان آبیاری و ساخت و ساز و سایر تکنسین‌ها مسئول انجام مطالعات میدانی طرح توجیهی هستند. زمینه‌های مختلف مطالعات فنی می‌تواند به شرح زیر تعیین شود:

روش تولید
انتخاب از میان روش‌های متعدد برای تولید کالا باید همان اول کار انجام شود. عواملی که ممکن است در یک کار کشاورزی موجب ترجیح روشی به روش دیگر شود به شرح زیر هستند:
• در دسترس بودن ورود مواد اولیه و با کیفیت و قیمت مناسب آن‌ها.
• در دسترس بودن بازار برای خروجی هر یک از روش‌ها و قیمت مورد انتظار برای این خروجی‌ها.
• عوامل مختلف بهره وری مانند افزایش مورد انتظار در یک واحد کود اضافه و یا بهره وری یک محصول مشخص به ازای هر یک بسته بذر.

تکنیک تولید
پس از تعیین روش مناسب برای تولید یک کالا، لازم است مطلوب‌ترین روش تولید این کالا تعیین شود.
الزامات پروژه
هنگامی که روش تولید و تکنیک آن تعیین شد، افراد فنی باید برای الزامات پروژه در طول سرمایه گذاری و دوره اجرا را تعیین کنند. این مسئله شامل:
• تعیین ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای این پروژه مانند لوازم آبیاری و کود دهی یا پمپ‌ها، لوله‌ها … و غیره.
• تعیین نیازهای پروژه ساخت و ساز مانند ساختمان‌ها، انبار‌ها، جاده‌ها … و غیره. علاوه بر آن طرح داخلی نیز برای این ساختمان‌ها مورد نیاز است.
• تعیین نیازهای پروژه از منظر نیروی کار ماهر و غیر ماهر و کار مدیریتی و مالی.
• تعیین دوره ساخت و ساز با در نظر گرفتن هزینه‌های طرح و مشاوره و هزینه‌های ساخت و ساز و ابزارهای دیگر.
• تعیین حداقل ذخیره موارد ورودی، پول نقد برای تسویه با عوامل ساخت و انجام هزینه‌های احتمالی.

موقعیت پروژه
مهم ترین عوامل تعیین کننده انتخاب محل پروژه به شرح زیر است:
• در دسترس بودن زمین (سطح زیرکشت مناسب و هزینه‌های معقول).
• تاثیر پروژه بر محیط زیست و کسب مجوز های مورد نیاز از نهادهای مربوطه.
• هزینه‌های حمل و نقل ورودی و خروجی به محل پروژه (به عنوان مثال، فاصله از بازارها).
• در دسترس بودن خدمات مختلف مربوط به پروژه مانند در دسترس بودن خدمات ارتباطی، دامپزشکی، آب و یا برق، جاده‌های مناسب … و غیره.

طرح توجیهی فنی چیست؟

مطالعات ارزیابی فنی شامل جزئیات چگونگی تحویل یک محصول یا خدمات است (به عنوان مثال، مواد، نیروی کار، حمل و نقل، محلی که کسب و کار شما در آن واقع خواهد شد، فن آوری مورد نیاز، و غیره).
می‌توان مطالعات مربوط به طرح توجیهی فنی را به منزله تدارکات و لجستیک طرح برای یافتن چگونگی تولید، انبار، تحویل و پیگیری محصول توسط شرکت شما است.
تهیه طرح توجیهی فنی ابزاری است عالی برای مشکل حل مشکلات و برنامه‌ریزی بلند مدت است. در برخی از مواقع این طرح به عنوان نموداری است برای نشان دادن چگونگی خود را تکامل و نقل و انتقال محصولات و خدمات به لحاظ فیزیکی از طریق کسب و کار شما برای رسیدن به بازار.

طرح توجیهی,طرح توجیهی چیست,تعریف طرح توجیهی,طرح,توجیهی,نوشتن طرح توجیهی,تدوین طرح توجیهی,طرح توجیهی فنی

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط