تفاوت تجارت الکترونیک با کسب و کار آنلاین

تفاوت تجارت الکترونیک با کسب و کار آنلاین چیست؟بسیاری از افراد، کسب و کار آنلاین را با تجارت الکترونیک برابر می دانند؛ در حالیکه دو مبحث کاملا مجزا از یکدیگر می باشند. به مجموعه فعالیت هایی که مربوط به خرید و فروش، ارتباط با مشتری، بازاریابی، خدمات پس از فروش، فروش به دگیر کسب وکارها و … که از طریق اینترنت انجام می گیرد کسب و کار آنلاین گویند در حالیکه تجارت الکترونیک فقط شامل خرید و فروش از اینترنت می باشد.
کسب و کار آنلاین در مفهوم کلی دربرگیرنده ی فناوری های جدید برای برقراری ارتباط زنجیره ای بین سازندگان، فروشندگان، عرضه کنندگان و به طور کلی ارائه دهندگان کالا و خدمات از یک سو، و مصرف کننده، خریدار و به طور کلی مشتریان از سوی دیگر است. کسب و کار آنلاین اساس تصمیمات بهتر، کاهش هزینه های کلی، بهینه سازی کالا و خمات و مسبب ایجاد ارتباطات گسترده تر با دنیای اطراف می باشد. اما تجارت الکترونیک، به هر نوعی از نقل و انتقالات در تجارت اطلاق می شود که در آن طرفین معامله به جای نقل و انتقال فیزیکی، از طریق الکترونیکی با هم در تماس اند.

راه اندازی کسب و کار آنلاین

راه اندازی کسب و کار آنلاین

به عبارت دیگر، تجارت الکترونیک یکی از بخش های کسب و کار آنلاین در سازمان به حساب می آید. زیرا در کسب و کار آنلاین، کلیه فرآیندهای سازمان از قبیل تولید، تحقیق و توسعه امور مالی، اداری، مدیریت نیروی انسانی، پشتیبانی و تجارت، در شکل الکترونیکی مدنظر است؛ در حالی که در تجارت الکترونیک تنها فرآیند تجارت سازمان به صورت یک جز بنیادی از کسب و کار آنلاین محسوب می شود.
برخی معتقدند که تجارت الکترونیک ، بیشتر بر بر روابط خارجی شرکت ها و افراد از طریق وب سایت ها تکیه دارد، در صورتیکه کسب و کار آنلاین علاوه بر این روابط خارجی، به راهکارهایی که باید درون شرکت یا نهاد و یا سازمان به کار گرفته شود نیز، متوجه است، تا بتواند تجارت موفقی را در تجارت الکترونیک داشته باشند. کسب و کار آنلاین هماهنگی افراد، فرایندها و فناوری در شرکت را در نظر دارد؛ اما تجارت الکترونیک صرفا شامل خرید و فروش می شود و مشتریانی که از راه دور به خدمات و کالا دسترسی پیدا می کنند.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط