تاریخچه تجارت الکترونیک

پیشینه تجارت بر می گردد به زمان ساخت کشتی ها؛ ۲۰۰۰ سال پیش بود که فینیقیان کشتی هایی را برای گذشتن از دریا و رفتن به سرزمین های دوردست ساختند. به این ترتیب گونه های اولیه تجارت، خرید کالا از کشورهای دوردست، آوردن آن به کشور از طریق دریا آغاز شد. پس از گذشت چند دهه با افزودن روش های جدید و خلاقانه، تجارت به عنوان کسب و کار مورد علاقه مردم برگزیده شد. اما مبحث تجارت الکترونیک پیشینه ای مرتبط با اینترنت، کامپیوترها و مودم ها دارد. اینترنت در اواخر دهه ۱۹۶۰ در وزارت دفاع آمریکا به کار گرفته شد. وزارت دفاع، پروژه های پژوهشی را پایه گذاری کرده بود که نهادی برای گسترش فناوری اطلاعات در آن زمان بود و شبکه ی حاصله از آن آرپانت نام گرفت. در آن آرپانت فقط شامل مراکز پژوهشی و نظامی بود و رایانه های آنها را از طریق خطوط تلفن به یکدیگر متصل کرده بود. هدف اصلی از راه اندازی آرپانت ایجاد سیستمی غیرمتمرکز برای ارتباط پژوهشی میان مراکز بود، به نحوی که با خارج شدن هر بخش از سیستم، باغی اجزای شبکه به فعالیت خود ادامه دهند. در سال ۱۹۸۶ موسسه علوم آمریکا، شبکه NSFNET را برای گسترش شبکه های بین المللی تاسیس کرد. در سال ۱۹۹۰ آرپانت از دور خارج شد، اما اینترنت رشد چشم گیری کرد و در سال ۱۹۹۲ رایاته های فعال در یک شبکه به۱ میلیون رسید. این رشد میلیونی تا به امروز ادامه داشته و ما اینترنت را به شکل امروزی در اختیار داریم.

تاریخچه تجارت الکترونیک

تاریخچه تجارت الکترونیک

تاریخچه تجارت الکترونیک به سال ۱۹۹۱ بر میگردد. در سال ۱۹۹۱ تجارت الکترونیک، با وجود اینترنت محقق شد. در ابتدا تجارت الکترونیک به معنای انجام تراکنش الکترونیکی مورد نظر بود. در اصل تجارت الکترونیک برای آسان سازی معاملات اقتصادی به صورت الکترونیک تعریف شد. در اواخر دهه ۱۹۷۰ از تجارت الکترونیک، به صورتی دیگر مانند تبادل الکترونیکی اطلاعات در زبان لاتین Electronic Data Interchange (EDI) و انتقال الکترونیکی سرمایه (Electronic Funds Transfer) (EFT) تعریف شد، که به شرکت ها و سازمان ها اجازه ارسال اسناد الکترونیکی را دادند. با رشد و پذیرش کارت های اعتباری از سوی مردم، ATM یا ماشین تحویلدار خودکار و تلفن بانک در دهه ۱۹۸۰، تجارت الکترونیک فرم کامل تری به خود گرفت. از طرف دیگر در آن زمان سیستم رزرواسیون هواپیمایی در آمریکا و بریتانیا شکل گرفت. از دهه ۱۹۹۰ به بعد، سیستم هاای مانند سیستم برنامه ریزی منابع سرمایه، داده کاوی و انبار داده نیز به تجارت الکترونیک اضافه شد. تا انتهای سال ۲۰۰۰، خیلی از شرکت های تجاری آمریکایی و اروپایی، سرویس هایشان را از طریق انترنت ارائه دادند. از آن زمان مردم با کلمه تجارت الکترونیک با توانایی خرید کالاهای گوناگون از طریق اینترنت و سرویس های پرداخت الکترونیک آشنا شدند. از آن زمان رقابت شدید بین سازمانها و سیستم های کسب و کار آنلاین شدت گرفت، به طوریکه تا پایان سال ۲۰۰۱ بیش از ۲۲۰ میلیون دلار معاملات مالی توسط سایت های تجاری انجام گرفت. در سال ۲۰۰۵، توسعه و رواج تجارت الکترونیک در اکثر کشورهای اروپا، آمریکا و آسیای شرقی چشمگیر بود. عده اى معتقدند که قدمت تجارت الکترونیک به پیش از پیدایش اینترنت بازمى گردد، اما به دلیل هزینه هاى سنگین این سبک از تجارت، امکان استفاده از آن تا چند سال گذشته مختصراً در اختیار شرکت ها، بنگاه هاى تجارى و مؤسسات اقتصادى بود اما با فراگیرشدن اینترنت، امکان استفاده همه مردم را پدید آورد و تجارت الکترونیک را از حالت اختصاصی، به یک فرآیند عمومی تبدیل کرد.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط