اهداف کسب وکار

سلام. مطمئن هستم حداقل چندین بار به خود گفته اید اهداف کسب وکار  چیست؟
تعریفی کلیشه ای وشاید قدیمی ولی پر اعتبار می‌گوید هدف کسب و کار به دست آوردن سود است. البته شاید شما هدفتان گرفتن سهم عمده بازار برای قدرت بیشتر باشد یا شاید تولیدمحصولی که کیفیت آن بسیار بالا و مرغوب باشدتا به خود ببالید و راضی باشید از این اتفاق ولی امروز می‌خواهیم با منطق تعریف جدیدی از اهداف کسب وکار را ارائه دهیم. تعریف این است هدف کسب و کار ساختن دنیایی بهتر است. بله ساخت دنیایی بهتر. بیاید باهم به صورت علمی جلو برویم.
آقای اندروکارنگی یکی از بزرگترین کسب و کارهای دنیا را داشت.کارخانه فولادسازی بزرگ و پرعظمتی که .هزاران نفر برای ایشان کار می‌کردند.آن افراد در کسب و کارآقای اندرو کارنگی بودند.حقوق می‌گرفتند و با آن حقوق زندگی خود را می ساختند. حالا فرض کنید آقای کارنگی کسب و کار خود را راه اندازی نمی‌کرد. افراد کمتری حقوق می گرفتن .پول های کمتری جا به جا میشد.شادی بین مردم کم می‌شد.

اهداف کسب و کار

اهداف کسب و کار

شاید با مثالی ساده این وضعیت را بپذیرید آقای به نام احمدی کارخانه ای می‌زند و در آن کارخانه بستنی های خوشمزه تولید می‌کند. آقای احمدی ۲۰۰ نفر را استخدام می کند. سر ماه که حقوق ۲۰۰ نفر داده شد.یکی از کارکنان به نام امیر خانواد ه ی خود را به بیرون می برد. به فرض که یک لباس ساده برای خود می خرد و یک لباس خوب هم برای همسرش والبته یه کفش سایز بچگانه برای دختر زیبایشان به نام هلیا .شام هم بیرون میل می‌کنند. امیر بسیار شاد است و خانوداه ی امیر بسیار خوشحالن. ولی این تنها قسمت کوچکی از ماجرا بود. رستورانی که امیر همراه با خانوده اش به آنجا رفتن آن شب فروش بیشتر می کند و خوشحالتر است وهمین طور مغازه هایی که امیر از آنها خرید آنجام داده. صاحب رستوران با اخلاق بهتر به خانه می رود.مغازه دران هم همین طور .دنیا را با کسب و کار جای بهتری کردیم ؟
شاید هنوز شک داشته باش! پس به کارخانه بر میگردیم .کارخانه ی آقای احمدی بستنی های خوشمزه را به سراسرایران ارسال می‌کنندگوییم صدهزار بستنی با طعم های وانیلی. توت فرنگی وکاکاویی. مردم در طول مدت کوتاهی صد هزار بستنی خوشمزه را نوش جان می‌کنند. حالشان بعد از خوردن بستنی بهتر میشود. مغازه دار خوشحال است. کارخانه دار خوشحال است.کارگران برای فروش خوشحال هستند.و مهم تر از همه صد هزار آدم شاد داریم. می بینید تعریف جدید ما درست است. اگر کسب و کارها نبودن دنیا جای غمگین و بی روحی می شد.

بعد از مطالعه این مقاله شاید سئوالاتی در ذهن داشته باشین .
مثال : شما ازخودتون بپرسید یعنی کسب و کار من هم دنیارا مکان بهتری می‌کند ؟ و جواب شما واضح است اگر شما سود میکنید و به دیگران هم سود می رسانید. بله شما دنیا را به مکان بهتری تبدیل کردین.از شما خواهش میکنم بدون تعصب یکبار دیگر مقاله را مطلعه کنید.

درباره نویسنده

پروژه های بزرگ و کوچک زیادی را در داخل و خارج از کشور انجام داده ام. تمامی مطالبی که در اینجا می نویسم نیاز های روزانه من بوده است و کاربرد عملیاتی دارد. مطمئنا روزی به درد شما هم می خورد، پس با دقت بخوانید!

نوشته های مرتبط